Else Guldager har fået en pris
Hvert år uddeles en pris i sundhedsplejerskekredse. Alle sundhedsplejersker kan indstille enkeltpersoner eller grupper.
Altid parat til at tage børnenes parti
I år havde tre sundhedsplejersker indstillet Else Guldager, de skrev: ”Hun er altid parat til at tage børnenes parti i en given debat.. og bidrager til at gøre debatten om børns og familiers vilkår nuanceret, og hun var en af de første til at bedrive forskning indenfor sundhedsplejens praksis".
Ny viden og kommunikator
"Hun har altid styr på den seneste ny viden… og er i stand til at formidle indviklede budskaber på en klar og tydelig facon. Som det nyeste skal nævnes bogen År 1 - når I har fået barn, og en ny hjemmeside, der er på bedding - sundhedsplejersken.dk. En erfaring og vidende kollega, der gerne deler sin viden og tanker..”… det var nogle af ordene i motivationen for indstillingen.
Bedømmelse og uddeling 4. maj
En bedømmelseskomite med repræsentanter for Sundhedsstyrelsen, Dansk Sygeplejeråd og Fagligt Selskab for Sundhedsplejersker har valg Else Guldager blandt tre indstillede kandidater. Det er Fagligt Selskab for Sundhedsplejersker, som uddeler prisen. Det var formand for Dansk Sygeplejeråd Connie Cruckow, der overrakte prisen. Ud over æren følger en check med på 10.000 kr. Connie Cruckow roste i sin tale Else Guldager for, igennem de seneste mange år, at have markeret sig som en stærk profil inden for sundhedsplejen, samt det store engagement i udviklingen inden for sundhedsplejen. Hun nævnte blandt andet ph.d.-afhandlingen "Sundhedsplejen på vægten", som dokumenterer, at sundhedsplejerskers besøg har positiv indvirkning på børnenes sundhed. Else Guldager har også udgivet adskillige bøger og er udpeget som medlem af Børnerådet.
Sundhedsplejersken.dk fik prisen
Else Guldager donerede i sin takketale de 10.000 kr. til sundhedsplejersken.dk, ”Så prisen kan komme alle småbørnsfamilier til gavn”, som hun udtrykte det.