Besøg våres nye webshop
Find svar
Find svar
Kategori  
Print denne sideSend denne side til en ven Bookmark and Share

Hjemmelavet babymad på en let måde


Min datter er 6 måneder og i fuld gang med overgangskost, som består af kartoffel-/grønsagsmos og grød, begge dele baseret på modermælkserstatning. Udover skemaden ammer jeg hende. Men allerede nu med 3 måltider om dagen bruger jeg lang tid i køkkenet med at koge, mose, måle op, varme osv.

Det er vigtigt for mig at lave hendes mad selv, så kan I give nogle fif til, hvordan det kan gøres lidt lettere? Det kunne f.eks. være noget omkring, hvor mange dage maden kan holde sig (med/uden modermælkserstatning), hvordan reglerne omkring nedfrysning er, om jeg kan lave til flere måltider på én gang og lignende.

Mange tak for en god brevkasse med nogle meget anvendelige svar!

Venlig hilsen


/Anne

Læs svaret

Materialet på sundhedsplejersken.dk er udelukkende tænkt til inspiration og information. Sundhedsplejersken.dk ønsker at støtte kontakten mellem de offentlige tilbud for børn og deres forældre, men kan aldrig erstatte personlig kontakt, rådgivning eller medicinsk behandling. Sundhedsplejersken.dk kan ikke tage ansvar for skader som følge af brugen af de materialer, der står på denne side.

Copyright © sundhedsplejersken.dk ApS 2008 - 2012 Alle rettigheder forbeholdes.
info@sundhedsplejersken.dk