Besøg våres nye webshop
Find svar
Find svar
Kategori  
Print denne sideSend denne side til en ven Bookmark and Share

Kan hans døgnrytme bliver bedre, før han begynder i dagpleje?


Hej Else.

 

Tak for dit svar ang. vores bekymring for Bassens opstart i dagpleje – den lettede bekymringerne en del. Vi har efterfølgende fået at vide, at han har fået en plads i dagplejen den 9/8 og ikke den 1/8, men efter dit svar har jeg stor tiltro til, at det nok skal gå godt med indkøringen, selvom vi har én uge mindre end planlagt.

 

Jeg har dog nogle spørgsmål ang. natmad og søvn, jeg håber på, du kan afhjælpe.

 

Bassen er nu 7½ mdr. (er som nævnt tidl. født 5 uger for tidligt).

 

Indtil for ca. en mdr. siden fik han en flaske 150 ml, når han blev puttet 19.30, én flaske 220 ml igen når han sagde til omkring midnat, og så én flaske 100 ml igen omkring kl. 5. Vi har den sidste måned forsøgt at fjerne flasken kl. 5, med det resultat, at han ikke vil sove videre efter kl. 5. Selvom jeg prøver at nusse, putte, ligge mig sammen med ham o.l., så vil han bare ikke sove. Han bliver dog hurtig træt efter at stå op på dette tispunkt, og har behov for en morgenlur omkring 6.30 (sover ca. 40 min.). De sidste par dage har jeg forsøgt at give ham flasken igen omkring kl. 5, og nu vil han gerne sove til ca. 6.30.

 

Mit spørgsmål går på, at jeg jo starter på arbejde 1/9, og hvis det var muligt, vil jeg gerne have ”slettet” hans natflaske og evt. hans morgenflaske, således at han kun får én, inden han skal i seng. Hvordan gør jeg dette, og samtidig får ham til at sove videre??

 

Vores dag ser nogenlunde således ud:

6.30 står op
7.30 havregrød/øllebrød (lavet med MME-pulver svarende til 150ml erstatning) ca. 1½ dl med frugtmos+vand
9.00: frugtstykker +vand
9.30 formiddagslur – sover ca. 40-60 min.
11.30 bondebrød med fisk spiser ½ skive, grøntsagsmos ca. 1dl, stk af grøntsager i hånden+vand
13.30 middagslur flaske 150ml – sover ca. 1½ t – skal dog have hjælp ca. 3 gange af ca. 10 min. varighed for at komme videre i søvnen
15.30 står op - frugtstykker – kan nemt spise en ½ appelsin og 6 jordbær. Evt. en lille smule flerkornsgrød eller et stk bondebrød med smørost+vand
17.30/18 aftensmad – som udgangspunkt det samme som os – spiser ca. 1½ dl. Dessert ½ dl sødmælksyoghurt med en smule frugtmos og ét par tsk havregryn+vand
19.30 puttes, får flaske som en del af putteritualet, 150 ml
00.00 flaske 220 ml
05.00 flaske 100 ml

Han drikker ca. 250-300ml vand pr. dag.

 

Han har altid sovet dårligt både dag og nat. Men den sidste måned er han begyndt at sove rigtig fint (det har hjulpet, at vi har ændret hans dag-putteritual). Han har stadig behov for, at jeg kommer indtil ham 5-8 gange i løbet af natten, men jeg kan som oftest nøjes med at stryge ham på panden og vende ham i en anden stilling. Omkring kl. 4/5 kommer han ind i vores seng og sover, da han er ved at vågne for meget op. Hvis han bliver i sin egen seng, vil han ikke sove videre, ej heller hvis han får mælk.

 

Vi vil i løbet af de næste par uger forsøge at ændre hans putteritual, så han ikke forbinder mælken med at sove. Vi vil stadig lave de andre ting, vi normalt gør, når han puttes -  læser højt, synger osv., men vil give ham flasken, inden han kommer ind på værelset. Så vi krydser fingre for, at det går godt. Men har du et par hjælpende råd hertil, inden vi går i gang?

 

Jeg vil lige nævne, at vi den sidste uge har kortet antallet af hans lure ned til kun 2 pr. dag – dette fungere indtil videre fint for ham – han sover tilmed bedre end tidligere.

 

Håber ikke min beskrivelse er for rodet.

 

Ser frem til dit svar.

 

På forhånd tak for hjælpen.


/Bassens mor.

Læs svaret

Materialet på sundhedsplejersken.dk er udelukkende tænkt til inspiration og information. Sundhedsplejersken.dk ønsker at støtte kontakten mellem de offentlige tilbud for børn og deres forældre, men kan aldrig erstatte personlig kontakt, rådgivning eller medicinsk behandling. Sundhedsplejersken.dk kan ikke tage ansvar for skader som følge af brugen af de materialer, der står på denne side.

Copyright © sundhedsplejersken.dk ApS 2008 - 2012 Alle rettigheder forbeholdes.
info@sundhedsplejersken.dk